Gramps 5.2 Wiki Manual - Preface/tr

From Gramps
Jump to: navigation, search
Önceki Dizin Sonraki

Gramps, soy araştırması için tasarlanmış bir yazılımdır (birkaç işletim sistemi bilgisayar ortamı ve dil için paketlenmiştir). Diğer soy araştırma programlarına benzer olmasına rağmen, Gramps aşağıda açıklayacağımız bazı benzersiz özellikler sunar.

Gramps, Özgür ve açık kaynak kodlu yazılım (FOSS), yani kopyalar yapmakta, kodu özelleştirmekte ve istediğiniz herkese dağıtmakta özgürsünüz. Gramps'ı güçlü ancak kullanımı kolay hale getirmeyi amaçlayan dünya çapında bir gönüllü ekibi tarafından geliştirilir ve sürdürülür.


Neden Gramps kullanmalıyım?

Çoğu soy araştırma yazılımı, atalarınız ve torunlarınız hakkında bilgi girmenize izin verir. Tipik olarak, aile ilişkilerini tablolar, grafikler veya raporlar aracılığıyla görüntüleyebilirler. Bazıları resim veya başka medya eklemenize izin verir. Çoğu kişi, araştırmakta olduğunuz birincil aileyle ilgili olmasa bile, insanlar hakkında bilgi eklemenize izin verir. Ayrıca, diğer programlarla veri alışverişinde bulunmanıza ve farklı türde raporlar yazdırmanıza olanak tanıyan özellikler içerebilirler.

Gramps tüm bu yeteneklere ve daha fazlasına sahiptir. Özellikle, araştırmanızdan ortaya çıkan bit ve veri parçalarını entegre etmenize ve bunları tek bir yere, bilgisayarınıza koymanıza olanak tanır. Ardından bilgisayarınızı, kağıt yığınlarıyla uğraşmak yerine verilerinizi işlemek, ilişkilendirmek ve analiz etmek için kullanabilirsiniz.

Gramps Viki Kılavuzundaki yazım kuralları

Bu kitapta, bazı kelimeler özel tipografi ile işaretlenmiştir:

 • Dahili bağlantılar (bağlantı noktaları, köprüler olarakta bilinir), Gramps-Project viki'sinde dahili olarak başka bir yerde (aynı web sayfasında veya başka bir web sayfasında) daha ayrıntılı olarak açıklanan terminolojiyi veya prosedürleri işaretler.
 • Dış bağlantılar, iyi tanımlanmış açıklamaların Gramps-Project viki'sinin dışındaki bir web sitesinde bulunabileceği Gramps'a özgü olmayan terminolojiyi işaretler.
 • Uygulamalar
 • Komut satırına yazdığınız komutlar
 • Dosya Adları or Dosya Adları
 • Değiştirilebilir metin
 • Etiketler Düğmeler ve grafik arayüzün diğer bölümleri için etiketler. Bir sütun başlığında sondaki ▴ ve ▾, tablo sütununun sıralama düzenini gösterir. ◂ daha fazla başlık veya sekme ▸
 • İpucu metni Grafik arayüzünün öğelerini tanımlayan fareyle üzerine geldiğinizde çıkan metin açıklamaları (diğer adıyla Araç İpuçları)
 • Menü seçimleri şöyle görünür: Menü -> Alt Menü -> Menü Öğesi (Web sayfasının otomatik çevirisinin menü sözcüklerini tanımasını sağlamak için boşluklar -> işaretini içermelidir.) Gramplet açılır menüleri bir (Aşağı Ok Başı düğmesi) ile işaretlenmiştir.
 • Düğmeler Tıklayabileceğiniz düğmeler
 • Açıklama üçgeni düğümü genişlet veya açma üçgeni aracılıyla belli bir aracı gösterir yada gizler. Ağaç görünümü modunun tüm düğümleri, sağ tıklamayla gösterilen açılır menüden aynı anda daraltılabilir veya genişletilebilir.
 • Yazdığınız herhangi bir şey
 • İşaretli - ☑ seçili onay kutusu
 • İşaretlenmemiş - ❏ seçilmemiş olan onay kutusu
 • RadioButton Selected.png - ◉ seçili radyo düğmesi
 • RadioButton Deselected.png - 🔘 seçimi kaldırılmış radyo düğmesi
 • Kısaltılmış Latince ifadeler: e.g., etc., i.e., N.B., P.S., viz., vs,

Kılavuz ayrıca aşağıdaki gibi ipuçları ve notlarda çeşitli ek bilgiler sağlar:

Tango-Dialog-information.png
Örnek İpucu

İpuçları ve ek bilgi parçaları böyle görünecektir.


Gramps-notes.png
Örnek Notu

Notlar böyle görünecek.

Son olarak, nerede dikkatli olmanız gerektiğini bildiren uyarılar var:

Gnome-important.png
Örnek Uyarısı

Bu, bir uyarının nasıl göründüğüdür. Başınız belaya girerse, önceden uyarılırsınız.


Önceki Dizin Sonraki
Gnome-important.png Telif hakkı bildirimi: Bu sayfadaki tüm düzenlemeler iki farklı telif hakkı lisansı kapsamındadır:

Bu lisanslar, Gramps projesinin bu wiki kılavuzunu gelecekteki Gramps sürümlerinde ücretsiz içerik olarak maksimum düzeyde kullanmasına izin verir. Bu ikili lisansı kabul etmiyorsanız, bu sayfayı düzenlemeyin. Viki'de yalnızca GFDL lisansı kapsamına giren diğer sayfalara harici bağlantılar aracılığıyla ([https://www.gramps-project.org/...]) sözdizimini kullanarak) bağlantı verebilirsiniz, dahili bağlantılar yoluyla değil.
Ayrıca, yalnızca bilinen Yazım kurallarını kullanın